Fallande löv

Kort från Ecster

Ecsters ägare, Handelsbanken, har fattat beslut om att avveckla Ecsters verksamhet. Det går därför inte att ansöka om ett nytt kort. Om du redan har ett kort från Ecster har det slutat att fungera för nya köp och uttag. Har du en kvarvarande skuld på ditt kreditkonto betalar du tillbaka på din månadsfaktura till dess att din skuld är slutbetald, enligt villkoren.

Har du betalat din resa med ett kort från Ecster?

För dig som har betalat minst halva din resa med ett kort från Ecster ingår en kompletterande reseförsäkring som omfattar dig och dina familjemedlemmar.

Om du till exempel före avresa måste avboka på grund av sjukdom eller olycksfall omfattas du och de familjemedlemmar som ingår i resesällskapet av ett avbeställningsskydd. Försäkringen kan också täcka kostnader som uppstår om någon skulle skada sig eller bli sjuk under resans gång eller om ditt bagage blir försenat.

Fullständiga villkor för reseförsäkringen och skadeanmälan

Kontakt Zurich

Tel: +46 8 579 332 21

E-post: kortforsakring@zurich.com