Ecster vill få oss att handla smartare
Artikel från Dagens Industris IT-bilaga 20 september 2016
E-handeln växer lavinartat. Digitaliseringen driver fram nya tekniska lösningar, som öppnar för nya affärsmöjligheter. Anders Karlsson, CEO för nystartade Ecster, säger att vi i hetsen inte får glömma bort att skapa lönsam tillväxt på ett långsiktigt och hållbart sätt.
Ecster erbjuder betallösningar för både e-handel och fysisk butik. Verksamheten är till stora delar sprungen ur Handelsbanken Finans - Säljfinans. Bland tusentals samarbetspartners över hela landet finns exempelvis XL Bygg, Elgiganten och Sjöräddningssällskapet.
I dagarna har företaget lanserat en helt ny e-handelskassa – Ecster Pay. Ett intensivt utvecklingsarbete har mynnat ut i en e-kassa som ska göra jobbet för både Ecsters samarbetspartners och deras kunder, du och jag. Ecster Pay ger handeln möjlighet att använda sig av en enda leverantör för alla betallösningar.
Anders jämför dagens teknikhype i finansvärlden med en tonåring. Säger att den har ett överskott av resurser och attityd, utan att ha lärt sig tillräckligt mycket om ansvar och långsiktighet. Och att det är tekniken som borde främja människan, inte tvärtom.
– För handeln generellt gäller att lönsamheten går ner, men omsättningen upp. En lösning på det problemet kan vara att jobba med låga kostnader och stora volymer. Men det är
inte alla företag som kan räkna på volymfördelar. Så hur ska små och medelstora företag kunna växa? Genom lojalare kunder, som kommer tillbaka!
I en värld där slutkonsumenten ofta inte uppfattar vem som levererar den tekniska lösningen, anser Anders Karlsson att det finns anledning att måna extra mycket om just slutkonsumenten.
– Då måste man jobba schysst och långsiktigt. En teknisk lösning som en e-kassa kan erbjuda massor av lösningar som gör att ett företag kan tjäna mer pengar snabbare, på kort sikt. Men vi är övertygade om att våra kunder vinner på att bygga en riktigt stark långsiktig relation med slutkunden.
Ecster Pay kommunicerar med webbplattformen och vet vem det är som handlar. Kunden kan få relevanta erbjudanden i rätt tid, men ska aldrig överösas med erbjudanden den inte vill ha. Användaren har koll och det är enkelt.
– Allt ska bli rätt direkt, så att kunden vill komma tillbaka till ett nytt köp. Returer hotar att slå ihjäl vissa företag. En kassalösning får aldrig ge slutkunden problem. Hållbar tillväxt är något bra och eftersträvansvärt. Bara tillväxt utan ansvar och schyssta affärsmetoder är inte bra för konsumenten, därmed inte för någon.Fokus bör ligga på lojalitet och nettokonvertering.
Med Ecster Pay kan du välja delbetalning i efterhand. Det är enkelt att höja krediten, skaffa försäkringsskydd och bonuspoäng. Men tekniken är bara en del. Det finns ett stort mått av moral inbyggt i kreditgivningen. Ingen ska behöva ta en för stor ekonomisk risk på impuls.
– Vi har gjort betydande investeringar i service och kundupplevelse. Det pratas mycket om teknik, men för lite om riktigt bra service, och en ansvarsfull affär. Långsiktigt ansvar och bra service ger återkommande kunder och lönsam tillväxt för näthandeln.